Анотація:
МЕТА РОБОТИ - подальший розвиток фізико-хімії високотемпературної капілярності металічних розплавів та методів керування адгезійними процесами. ОБ'ЄКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ - капілярні та адгезійні властивості металічних розплавів у контакті з оксидними та іншими керамічними матеріалами.
Отримано комплекс нових даних щодо особливостей змочування і контакт¬ної взаємодії в системах металічні розплави - матеріали на основі оксидів пере¬хідних металів III і IV груп періодичної системи: ТiO¬2, ZrО2, НfO2, Y2Оз, впливу відхилення від стехіометрії на змочування ZrО2- та НfO2-кераміки інертними металічними розплавами. Вперше досліджено вплив пропускання струму через міжфазну границю розплав Аg-Сu-0 – ZrО2-кераміка на змочування у даній системі. Розплави Аg-Сu, що містять елемент з високою спорідненістю до елек¬трону (О), добре змочують тверді матеріали з іонно-ковалентним типом зв'язку (сульфіди, селеніди, оксиди, ТiO42, РО43 та інш.). Вивчено змочування СаF2 та SrF2 розплавами Sn з домішками Ті, Zr та Нf. Для сплавів з Ті та Zr має місце процес дезмочування. Отримано нові дані із поверхневого натягу та густини сплавів, схильних до аморфізації, нікеліду титану і його сплавів з міддю. Проаналізовані процеси, що мають місце у міжфазній зоні металічний розплав/неметалічна речовина, із застосуванням термодинамічного та атомно-електрон¬ного підходів. Отримані результати сприяють більш глибокому розумінню фізико-хімічної природи високотемпературного змочування та можливості керування капілярними властивостями у системах метал/неметалічна тверда фаза і мають широкий вихід у практику матеріалознавства, металургії та ливарництва. КЛЮЧОВІ СЛОВА: ВИСОКОТЕМПЕРАТУРНА КАПІЛЯРНІСТЬ, МЕТАЛІЧНИЙ РОЗПЛАВ, КОНТАКТНА ЗОНА, ПАЯННЯ, ДЕСТЕХІОМЕТРИЗАЦІЯ, КІНЕТИКА РОЗТІКАННЯ, ДЕЗМОЧУВАННЯ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Виконано значний обсяг експериментальних досліджень та отримано комплекс нових даних у галузі високотемпературної капілярності, розглянуті та проаналізовані процеси у міжфазній зоні металічний розплав/неметалічна речовина. Результати сприяють більш глибокому розумінню фізико-хімічної природи високотемпературної капілярності та можливості керування капілярними властивостями у системах метал/неметалічна тверда фаза і мають широкий вихід у практику матеріалознавства, зокрема, у технологіях паяння, створення нових композитів; робота актуальна, виконана на високому рівні та заслуговує позитивної оцінки.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
1.) Більш детальне вивчення впливу пропускання електричного струму через міжфазну границю на адгезійні властивості контакту металічних розплавів з керамічними матеріалами з метою керування капілярними процесами; 2) Розширення теоретичних досліджень щодо визначення адгезії та змочування твердих тіл (оксидів та інш.) металічними розплавами, зокрема, методом обчислення із перших принципів; 3) Більш інтенсивне впровадження метал-кисневої технології у практику паяння керамічних матеріалів з іонно-ковалентним типом зв'язку.