Анотація:
Об’єкт дослідження - тугоплавкі оксидні сполуки та волокна з андезито-базальту, їх взаємодія та властивості, технологія виготовлення матеріалів на їх основі.
Мета роботи: дослідження фазових співвідношень та побудова елементів діаграм стану потрійних тугоплавких оксидних систем Al2O3–TiO2–Lа2O3, і ZrO2–оксиди лантаноїдів іттрієвої підгрупи; вивчення особливостей консолідації композитів з нанокристалічних та ультрадисперсних порошків системи ZrO2–Y2O3–CeO2–Al2O3 для створення нових матеріалів функціонального, конструкційного та медичного призначення на основі ZrO2 та Al2O3; проведення досліджень по розробці нових складів силікатної сировини для отримання стекол та волокон на основі гірських порід.
Вперше на основі систематичних досліджень фазових рівноваг побудовано повну діаграму стану системи Al2O3–TiO2– La2O3, в інтервалі температур 1400–2710 С, характерною рисою фазових рівноваг в системі є відсутність в ній потрійних сполук, помітних областей потрійних твердих розчинів, а також переважно евтектичний характер взаємодії; проведено аналіз взаємодії у квазіподвійних системах ZrO2–Ln2O3 (Ln= Dy, Yb та Er) та побудовано ізотермічні перерізи потрійних систем ZrO2 – Dy2O3 – Er2O3, ZrO2- DyO2 – Yb2O3, ZrO2 – Er2O3 – Yb2O3 при 1400 С. Побудовані діаграми стану є новим довідниковим матеріалом, необхідним для створення сучасних технологій одержання матеріалів конструкційного та функціонального призначення.
Вперше визначено закономірності фазових перетворень та структуроутворення в процесі консолідації композиційних матеріалів з нанокристалічних та ультрадисперсних порошків системи ZrO2–Y2O3–CeO2–Al2O3 на основі ZrO2 та Al2O3, зміцненого частинками твердого розчину ZrO2 (Y2O3, CeO2), в залежності від температури термічної обробки вихідних порошків. Результати проведених досліджень буде використано при мікроструктурному проєктуванні високотехнологічних керамічних матеріалів системи ZrO2-Y2O3-СеО2-Al2O3 конструкційного призначення.
Вперше досліджено фізико-хімічних властивостей багатокомпонентних природних та штучних силікатних систем з урахуванням впливу оксидів бору, цирконію, гафнію та алюмінію на поверхневий натяг, в’язкість, міжфазну взаємодію розплавів з тугоплавкими матеріалами різної природи та походження, процеси волокноутворення. Вперше досліджено захисні властивості композитного бетону з різною кількістю базальт-борної фібри з метою покращення радіаційного захисту контейнерів для зберігання відпрацьованого ядерного палива.
Ключові слова: ФАЗОВІ РІВНОВАГИ, ДІОКСИД ЦИРКОНІЮ, ОКСИД ТИТАНУ, КОНЦЕНТРАТ ОКСИДІВ РЗЕ , НАНОКРИСТАЛІЧНІ ПОРОШКИ, ГІРСЬКІ ПОРОДИ, ТЕХНОЛОГІЧНІ ПРИЙОМИ МОДИФІКАЦІЇМОДИФІКОВАНІ СИЛІКАТНІ ВОЛОКНА
Опис:
Скорочений зміст висновків рецензентів.
В роботі представлено результати систематичних досліджень фазових співвідношень в багатокомпонентних тугоплавких оксидних системах, що вміщують Al2O3, TiO2, Ln2O3 (де Ln = La, Er, Dy, Yb); особливостей структуроутворення в процесі консолідації композиційних матеріалів з нанокристалічних та ультрадисперсних порошків системи ZrO2–Y2O3–CeO2–Al2O3 на основі ZrO2 та Al2O3; впливів оксидів бору, цирконію, гафнію та алюмінію на структуру і властивості розплавів, стекол та волокон на основі андезито-базальту. Вперше побудовано повну діаграму стану Al2O3–TiO2–La2O3 в інтервалі 1400–2310 °С, яка представлена у вигляді проекції поверхонь ліквідусу і солідусу на концентраційний трикутник складів, схеми кристалізації сплавів, ізотермічного перерізу при 1400 °С. Проведено аналіз взаємодії у подвійних та потрійних системах, що вміщують ZrO2, Dy2O3, Er2O3, Yb2O3 та побудовано ізотермічні перерізи діаграм стану систем ZrO2‒Dy2O3‒Yb2O3, ZrO2‒Er2O3‒Dy2O3, ZrO2‒Er2O3‒Yb2O3 при 1400 °С. Вперше досліджено особливості фазових переходів в процесі термічної обробки нанокристалічних та ультрадисперсних порошків системи ZrO2–Y2O3–CeO2–Al2O3 в залежності від складу твердого розчину на основі ZrO2 та вмісту ZrO2 у складі ZTA-композитів. Вперше проведено визначення впливу температури термічної обробки вихідних нанокристалічних та ультрадисперсних порошків на особливості консолідації, структуроутворення та низькотемпературної фазової стабільності матеріалів системи ZrO2–Y2O3–CeO2–Al2O3 на основі ZrO2 та Al2O3. Досліджено розплави і волокна з андезито-базальту, модифіковані В2О3, метаборатом кальцію, оксидами цирконію та гафнію; визначено вплив Al2O3 на фізико-технічні властивості силікатних волокон, одержаних з розплавів вулканічних гірських порід різних родовищ. Вперше проведено дослідження захисних властивостей композитного бетону з різною кількістю базальт-борної фібри для покращення радіаційного захисту контейнерів для зберігання відпрацьованого ядерного палива. Приведені дослідження є основою розробки новітніх оксидних матеріалів конструкційного, у тому числі на основі спрямовано закристалізованих евтектик та функціонального призначення. Отримані в роботі дані є актуальними і достовірними, оскільки виконані на атестованому обладнанні, та відповідають сучасному рівню досліджень в галузі фізико-хімічного матеріалознавства, про що свідчать публікації у фахових журналах світового рівня та доповіді на міжнародних конференціях, робота виконана на високому професійному рівні та заслуговує високої оцінки і має перспективи подальшого розвитку.
Пропозиції про подальше використання результатів роботи.
Результати проведених досліджень перспективні для створення широкого спектру функціональних матеріалів, теплозахисних покриттів на елементах конструкцій гарячої зони газотурбінних двигунів, високотехнологічних керамічних матеріалів конструкційного призначення та радіаційно-захисних композицій.