Анотація:
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ – процеси впливу структурно-фазових перетворень на
структурних рівнях різного масштабу на емісію термоелектронних імпрегнованих
катодів.
ПРЕДМЕТ ДОСЛІДЖЕННЯ – закономірності структурно-фазових перетворень на
різномасштабних структурних рівнях та формування емісійних характеристик в
традиційних і скандатних імпрегнованих катодів. формування емісійних характеристик в традиційних і скандатних імпрегнованих катодів.
МЕТА РОБОТИ – створення науково-технологічних основ виготовлення
високоемісійних ScВа–катодів нового покоління з тривалим терміном експлуатації.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ: технологічні засоби порошкової металургії, випробування
емісійної здатності катодів в діодах, Оже-спектрометрія, рентгенівський та
мікроструктурний аналіз тощо.
Вперше на основі концепції ієрархії структурних рівнів В. В. Скорохода
розроблено і застосовано принципи структурної інженерії катодів, що полягають у виборі і удосконаленні складу і структури їх структурних елементів різного
масштабу. ScВа-катоди, склад і структура емітерного шару адсорбованих речовин
яких визначаються параметрами мікроскопічного рівня, характеризуються роботою виходу jеф=1,65–1,71 еВ при 1070 К і довговічністю не менше 10 тис. год при густині струму 15–20 А/см2 і температурах випробування 1230 і 1340 К. ScВа-катоди з додатковим мезоструктурним рівнем – плівки з нанорозмірною, гетерофазною і однорідною структурою, характеризуються роботою виходу jеф (950 К)=1,29 і jеф (1000 К)=1,34 еВ, та довговічністю понад 20 тис. год при температурі випробування 1150 К і густині струму 10 А/см2 і не менше 2 тис. год при густині струму 80 А/см2 і температурі випробування 1250 К.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ТЕРМОЕМІСІЯ, РОБОТА ВИХОДУ, ДОВГОВІЧНІСТЬ, ІЄРАРХІЯ СТРУКТУРНИХ РІВНІВ В ІМПРЕГНОВАНИХ КАТОДАХ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Головним напрямком роботи було комплексне дослідження взаємозв’язку емісійної здатності WBa-і ScВа–катодів із структурно-фазовими перетвореннями на структурних рівнях різного масштабу з позицій концепції ієрархії структурних рівнів В.В. Скорохода та створення науково-технологічних основ виготовлення високоемісійних ScВа–катодів з тривалим терміном експлуатації. Розуміння механізмів роботи катодів на структурних рівнях різного масштабу дозволив удосконалити методи виготовлення і підвищити експлуатаційні характеристики скандатних ScВа-катодів, які можна розглядати як найбільш багатообіцяючі кандидати в термоелектронні катоди для майбутніх надвисокочастотних електровакуумних приладів з високою потужністю.
Для дослідження структури і складу структурних елементів різного масштабу використано комплекс сучасних методів діагностики твердих тіл, що відносяться до відповідного структурного рівня катоду. Він включав методи електронної Оже-спектроскопії, РЕМ, МРСА, рентгенофазового і петрографічного аналізів, термографічний аналіз фазових перетворень та металографічний аналіз мікроструктури.
Значний прогрес досягнуто в створенні високоефективних емісійно-активних речовин на основі аніон-дефіцитної перовскітоподібної фази -Ba2ScAlO5, та аніонного провідника вольфрамату скандію, на які розроблено технічні умови ТУ У 25.5-05416930-018-015 (І):2021.
Завдяки створенню дисперсної наноструктури мезоструктурного рівня ScВа-катоду на основі вольфраму з нанорозмірним і рівномірним розподілом аніон-дефіцитної перовскітоподібної фази -Ba2ScAlO5 та аніонного провідника вольфрамату скандію підвищено функціональні характеристики ScВа-катодів.
В роботі представлені результати великого обсягу експериментів, які розширюють фундаментальні та практичні знання в області технології одержання високоемісійних термоелектронних імпрегнованих катодів нового покоління з тривалим терміном експлуатації. Робота виконана на доброму науковому рівні за допомогою сучасних аналітичних методів - випробування емісійної здатності катодів в діодах, Оже-спектрометрія, РЕМ, МРСА рентгенофазовий аналіз, петрографічний аналіз, термографічний аналіз фазових перетворень та металографічний аналіз мікроструктури. Виконані дослідження можуть бути покладені в основу новітніх потужних розробок надвисокочастотних електровакуумних приладів.
Рівень розробки скандатних катодів відповідає світовим стандартам і заслуговує позитивної оцінки. Рецензенти вважають, що результати проекту можуть бути ухвалені на Бюро Відділення ВФТПМ НАН України.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Розроблені високоемісійні ScВа-катоди рекомендовано використовувати в нових розробках надвисокочастотних електровакуумних приладів з високою потужністю на заводі «Генератор» та в Інституті радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України.