Анотація:
МЕТА РОБОТИ - експериментальні дослідження ефективних методів приготування вихідних високодисперсних однорідних порошкових сумішей тугоплавких сполук з металевими чи керамічними зв’язками, а також технологічних процесів статичної та динамічної консолідації синтезованих порошкових сумішей із збереженням однорідної високодисперсної структури кераміко-металевих композитів з високими фізико-механічних властивостями.
ОБ’ЄКТИ РОБОТИ - кераміко-металеві матеріали на основі карбідів вольфраму та титану.
Використані технології: вільне та ударне спікання (динамічна консолідація), статичне гаряче пресування.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ - сучасні методи контролю параметрів процесів термомеханічної обробки, дослідження структури та властивостей матеріалів, обчислювальне моделювання.
За результатами експериментальних досліджень вуглетермічного відновлення дрібнозернистих сумішей оксидів нікелю, заліза та кобальту з карбідом вольфраму, їх вільного спікання та термомеханічної консолідації при низьких температурах ударним навантаженням у вакуумі отримано високо щільні композити з високими фізико-механічними властивостями, що відповідають світовому рівню розробок аналогічних матеріалів, при використанні менш дефіцитних металевих зв'язок. Поглиблено фізико-хімічні та технологічні основи формування структури і властивостей двофазних композитів з необхідними функціональними властивостями
КЛЮЧОВІ СЛОВА: КЕРАМІКО-МЕТАЛЕВІ МАТЕРІАЛИ, СУМІШІ, ВІДНОВЛЕННЯ ОКСИДІВ, КОНСОЛІДАЦІЯ, УДАРНЕ СПІКАННЯ, СТРУКТУРА, ФІЗИКО-МЕХАНІЧНІ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
За результатами досліджень встановлено закономірності відновлення порошкових сумішей оксидів нікелю, заліза та кобальту з карбідом вольфраму вільним вуглецем при низьких температурах до 1050 С, ущільнення й консолідації, формування структури та властивостей отриманих кераміко-металевих матеріалів методами термомеханічної обробки, необхідних для оптимізації технологій отримання високоміцних, зносостійких, термостійких та ударостійких виробів з вказаних матеріалів. Про обсяг виконаних досліджень свідчить об’єм звіту, що становить 149 стор. стандартного тексту. Зроблено зауваження про доцільність проведення порівняльних випробувань отриманих зразків матеріалів з відомими чи стандартними зразками, а також з зарубіжними аналогами, Рецензенти підтверджують важливість проведеної роботи, отримання нових результатів і нового знання про матеріали та в той же час вказують, що отримані результати потребують подальшого розвитку і продовження.
Програму робіт за темою виконано в запланованому обсязі, на високому науковому рівні і отримані результати заслуговують позитивної оцінки.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛТАТІВ РОБОТИ.
За результатами дослідження встановлено, що ударне спікання пористих брикетів, спресованих із порошкових сумішей металів з карбідом вольфраму з високою кінетичною енергією удару дає можливість досягти високої міцності композиту Ni–47 мас. % WC, що становить 1500 МПа, вже при температурі 750 С. Ущільнення ж при 950 С підвищує значення міцності композиту на вигин до 1650 МПа. Значення тріщиностійкості композиту закономірно збільшуються з підвищенням температури від 650 до 950 °С, досягаючи максимального значення, що становить 24 МПам1/2. Максимальне значення тріщиностійкості, отримане для відпалених зразків, попередньо ущільнених при 950 С, становить 32,8 МПам1/2. Такі ж закономірності отримані при дослідженні ударного спікання композиту Fe–50WC. Ударне спікання цього композиту при температурі 950 С дає значення міцності на вигин до 2050 МПа. Максимальне значення тріщиностійкості для відпалених зразків, ущільнених при 1050 С, становить 48,6 МПам1/2. Такі значення міцності характерні для промислових WC–Co твердих сплавів.