Анотація:
ОБ’ЄКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ – біогенний і синтетичний гідроксиапатит із різними добавками, наномагнетит, вуглецевий волокнистий наноструктурний матеріал.
МЕТА РОБОТИ – створення новітніх біосумісних матеріалів функціонального призначення на основі кальційфосфатних сполук, призначених для тривалого функціонування в контакті з середовищем живого організму, а також вуглецьвмісних сполук – в якості адсорбційних матеріалів-антисептиків для виведення з організму людини шкідливих речовин, що випадково потрапили до нього, і для використання в цілях охорони навколишнього природного середовища.
Досліджено вплив на властивості кальційфосфатної кераміки (і зокрема на процеси її розчинення) таких добавок, як кремній, стронцієва кераміка та магнетит,
а також бактерицидних наночастинок міді і ліків. Загальна пористість зразків гідроксиапатитної біокераміки при введенні до її складу високодисперсних добавок зростає, залишаючись при цьому переважно відкритою, а рН розчинів зменшується.
Вивчено вплив низки антибіотиків на адсорбційну спроможність біогенного і синтетичного гідроксиапатитів. Досліджено фізико-хімічну стабільність композиційних систем гідроксиапатит/полінтиленгліколь (ПЕГ) 400 у середовишах, що імітують середовища живого організму.
Вивчено питання охорони навколишнього природного середовища під дією низки оксидних добавок. Встановлено, що глибина очищення водних розчинів від іонів важких та токсичних металів окисненим активованим вуглеволокнистим наноструктурним матеріалом (АВВНМ) суттєво збільшується.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: БІОСУМІСНИЙ НАНОМАТЕРІАЛ, КАЛЬЦІЙФОСФАТНІ КОМПОЗИТИ, АКТИВОВАНІ ВОЛОКНИСТІ ВУГЛЕЦЕВІ НАНОМАТЕРІАЛИ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
У роботі представлено розробку нових біоактивних керамік на основі фосфатів кальцію та активованого вуглеволокнистого наноструктурного матеріалу й опрацювання напрямів їх використання в медицині та охороні навколишнього природного середовища. Досліджено вплив різних добавок, і особливо оксиду кремнію, на міцність на стиск та характеристики пружності вищезазначених матеріалів, а також добавок оксиду заліза, міді та стронцію, які, в свою чергу, також впливають на пористість зразків та змінюють їх десорбцію в середовищах, що відповідають середовищам живого організму.
В цілому робота заслуговує на високу оцінку, причому як за рівнем її виконання, так і за кількістю публікацій. Її, поза всяким сумнівом, слід продовжити, і зокрема розширивши перелік можливих галузей застосування одержаних авторами речовин;
Робота, що належить до такого напряму фундаментальних і прикладних досліджень, як біоматеріалознавство, вивчає кремній, який перешкоджає розвиткові остеопорозу, знижуючи крихкість кісток, призводячи до зменшення розміру зерен, підвишуючи пористість зразків та залишаючи її при цьому переважно відкритою.
В роботі розглянуто широкий спектр актуальних питань сьогодення, пов’язаних із розробкою та дослідженням композиційних матеріалів на основі кальційфосфатних сполук як природного, так і синтетичного походження, а також активних адсорбційних матеріалів на базі вуглецю, перспективних для: використання в якості біоактивних композицій у реконструктивній хірургії; адсорбції ліків, покликаних забезпечити їх направлену, задля покращення терапевтичного ефекту, доставку в уражені ділянки живого організму; їх застосування як адсорбентів в галузі охорони навколишнього природного середовища тощо.
Робота має комплексний науковий характер і відзначається високим рівнем авторських розробок. Її виконано з використанням кращих надбань світового досвіду і сучасного обладнання за широким діапазоном новітніх біоматеріалознавчих досліджень.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Вчена рада визнала за доцільне продовжити виконання цієї роботи в подальшому.