Анотація:
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ – процеси електроерозії, електродні матеріали та електроіскрові покриття на основі тугоплавких сполук – карбідів вольфраму та титану з металевими зв’язками систем Fe–Cr–Si–Al та Ni–Si–B, а також сплаву «елінвар» складу Fe-Ni-Cr .
МЕТА РОБОТИ – дослідження впливу параметрів іскрового розряду і лазерної обробки, складу матеріалу електродів на ерозію, масоперенос матеріалу електроду, формування структури і властивостей високотвердих зносостійких покриттів при високочастотному і низькочастотному електроіскровому легуванні.
Робота заснована на проведенні експериментальних досліджень впливу інтенсивності енергетичних потоків до електродів та складу матеріалу електродів на основі тугоплавких карбідів на масоперенос, структуру та механічні властивості електроіскрових покриттів з використанням спеціально розробленого устаткування, в якому реалізовано високочастотні мікросекундні імпульси струму, та стандартних іскрових апаратів.
На засадах отриманих поглиблених знань про формування покриттів в залежності від інтенсивності теплових потоків до електродів розроблено нові електродні матеріали на основі карбідів вольфраму та титану з металевими зв’язками із сплавів нікелю та заліза для підвищення зносостійкості та відновлення зношених деталей машин.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ЕЛЕКТРОІСКРОВЕ ЛЕГУВАННЯ, ЕЛЕКТРОДНІ МАТЕРІАЛИ, МАСОПЕРЕНОС, МІЖЕЛЕКТРОДНИЙ ПРОМІЖОК, КАТОДНІ СТРУМЕНІ, ЗАХИСНЕ ПОКРИТТЯ, ЗМІЦНЕННЯ ПОВЕРХНІ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Було проведено вагомий обсяг досліджень, представлених в звіті. Зокрема запропоновано новий метод з поглибленого вивчення впливу технологічних параметрів на процес легування, який заснований на одночасному вимірі теплових потоків до аноду і катоду. Електродні матеріали на основі карбіду титану з вмістом 20–90 мас.% звязки (Fe–9%Cr–1,5%Si–2%Al) дозволяють одержати електроіскрові покриття, рівень властивостей яких (твердість, зносостійкість, жаростійкість) вищий, ніж у покриттів, одержаних при використанні сплавів на основі карбіду титану з іншими звязками: Co–Cr, Co–Ni і Ni–Mo. Легування сталевої поверхні розробленими електродними сплавами дозволило сформувати покриття товщиною 120–160 мкм при загальній товщині зміцненого шару з перехідною зоною 240–270 мкм, мікротвердістю 8,5–14, 5 ГПа в залежності від вмісту зв'язки в сплавах. Поставлені в роботі завдання виконані в запланованому обсязі та заслуговують на високу оцінку.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Результати роботи можуть бути використані на підприємствах машинобудівної та металургійної галузей.