Анотація:
МЕТА РОБОТИ - отримання еквіатомних мультикомпонентних систем з високою ентропією.
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ - створення наукових основ отримання і закономірності структуроутворення та зміцнення еквіатомних (високоентропійних) сплавів. Позначка роботи: розробка наукових основ прогнозування фазового складу, структури і фізико-механічних властивостей високоентропійних еквімолярних сплавів. Оптимізація методів отримання високоентропійних еквімолярних сплавів та визначення їх властивостей. МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ - рентгеноструктурний фазовий аналіз; мікро- макроіндентування; просвічуюча та растрова електронна мікроскопія; метод молекулярної динаміки; диференціальний термічний аналіз; спектроскопія. Фізично обґрунтовано вибір високоентропійних еквімолярних сплавів за критерієм атомних радіусів і теплоти змішування, з урахуванням зміни питомої електронної концентрації з наперед визначеним фазовим складом. За рахунок високої термостабільності такі сплави характеризуються високими характеристиками міцності до температур 1300 К на рівні 1000 МПа за рахунок наявності кластерної та композиційної будови. Встановлено взаємозв’язок між характеристиками: хімічний склад - електронна концентрація - фазовий склад - кількість кожної фази високоентропійних еквімолярних сплавах.
Визначено механізми що дозволяють керувати рівнем модуля пружності, температурою плавлення в високоентропійних еквімолярних сплавах.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ЕНТРОПІЯ, ЕКВІАТОМНІСТЬ, ЕЛЕКТРОННА КОНЦЕНТРАЦІЯ, КЛАСТЕРИ, СПЛАВИ, МІЦНІСТЬ, ТВЕРДІСТЬ, ПЛАСТИЧНІСТЬ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
В результаті виконаної роботи вперше з'ясовано, що на фазоутворення в еквіатомних високоентропійних сплавах, впливає усереднена електронна концентрація (ел/ат). Вперше визначено, що для утворення 100% високоентропійної фази Лавеса необхідна наявність: сумарною негативною теплоти змішання сплаву на рівні - 7 кДж / моль і нижче; пари з відзнакою в розмірах атомів більше 12%; присутність в сплаві двох елементів з теплотою змішання менше -30 кДж / моль і усередненої електронної концентрації в межах 6-7 ел./ат. Досліджені сплави можуть доповнити ряд традиційних конструкційних матеріалів на основі титану для роботи в аерокосмічній, автомобільній, хімічній промисловості, медицині, морської техніки.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Пропонується продовжити напрямок роботи, пов'язаний з перспективними природними композитами на основі високоентропійних сплавів з підвищеними властивостями жароміцності та пластичності порівняно з жароміцними сплавами на основі титану та його інтерметалідів, а також сплавами типу інконель, німонік, хейнес.