Анотація:
МЕТА РОБОТИ - встановлення закономірностей формування дрібної зеренної структури, фазового складу та механічних властивостей сплавів на основі Zr та Ті - шляхом деформування в області температур динамічної кристалізації (ДР) і а↔β фазового перетворення, та швидкорізальних сталей (ШС) і білих високолегованих зносостійких чавунів (3Ч) - шляхом варіювання швидкості твердіння з рідкого стану при формуванні заготовки осадженням часток розпиленого металу.
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕНЬ. Сплави на основі цирконію Zr - (1-2,5)Nb - (0-1)Сг - (О-І)Fе (мас. %), системи Ті-Sі, швидкорізальні сталі та білі високолеговані зносостійкі чавуни.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. Одержання матеріалів у різних структурних станах методами лиття, струменевого формування, деформування у широкому інтервалі температур та термічної обробки. Дослідження зеренної структури, фазового складу та механічних властивостей методами металографії, рентгенофазного та мікрорентгеноспектрального аналізів, термографії, дилатометрії, ДТА, гравіметрії, випробувань на стиск та розтяг з варіюванням швидкості деформування, з постійним навантаження при змінній температурі, визначення мікротвердості.
Основні результати роботи. Показана ефективність комплексного легування цирконію ніобієм, хромом та залізом. Встановлені закономірності зміни механізмів деформації, формування структури, фазового складу та механічних властивостей при деформуванні з використанням ДР та перекристалізації при а↔β перетворенні. На сплавах системи Ті-Sі додатково встановлено вплив частинок силіциду на ДР, прояв надпластичності та формування руйнування в процесі деформування. Показано, що висока швидкість твердіння при струменевому формуванні (СФ) міняє не просто тип структури ШС та 3Ч, а міняє і клас матеріалу і, відповідно, змінює їх деформуємість, плинність та інші механічні властивості. Одержані способом СФ зливки з недеформуємих у звичайному литому стані чавуну 3ЧX25 піддаються деформації гарячою ковкою, штамповкою і прокаткою.
Ключові слова: СТРУКТУРА, ФАЗОВИЙ ПЕРЕХІД, ДИНАМІЧНА РЕКРИСТАЛІЗАЦІЯ, СПЛАВИ, ЦИРКОНІЙ, ТИТАН, Fе-Сг-С.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Застосовані підходи та великий об’єм проведеної роботи забезпечили виконання поставленої в роботі мети - визначення закономірностей Формування структури та властивостей перспективних сплавів на основі Zr, Ті та Fe при різних обробках. Показана ефективність для підвищення міцності комплексного легування цирконію ніобієм, хромом та залізом. Докладно проілюстровано формування однорідної, дрібної, рівно вісної зеренної структури сплавів Zr-(1- 2.5)Nb-(0-l)Сг-(О-1)Fе в залежності від їх складу, вихідної структури та температурно-швидкісних умов деформування. Особливу увагу приділено дослідженню впливу на формування зеренної структури деформування в температурних областях існування а-, а+β та β-фаз. протіканню динамічної рекристалізації (ДР), зміні механізму деформування і проявленню надпластичності внаслідок зміни зеренної структури в процесі деформації. На сплавах системи Ti-Si додатково встановлено вплив частинок силіциду на ДР, прояв надпластичності та формування руйнування в процесі деформування. Показано, що висока швидкість твердіння при струменевому формуванні (СФ) міняє не просто тип структури ШС та 3Ч, а міняє і клас матеріалу і, відповідно, змінює їх деформуємість. плинність та інші механічні властивості. Одержані способом СФ зливки чавуну 3ЧX25. який не деформується у звичайному литому стані, піддаються деформації гарячою ковкою, штамповкою і прокаткою.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАПЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Леговані сплави Zг-(1-2.5)Nb(0-1)Сг-(О-1)Fе та на основі системи Ті-Sі з підвищеною жаростійкістю, жароміцністю та достатньою технологічністю потрібні для авіаційної промисловості та атомної енергетики. Розвиток методу струменевого формування злитків відкриває нові можливості отримання виробів з жаростійких статей та чавунів, деформація яких утрудненна.