Анотація:
МЕТА РОБОТИ - дослідити вплив легуючих елементів та структури на механізми деформації і комплекс механічних властивостей в сплавах титану, що демонструють мартенситне перетворення. Провести порівняльний аналіз механічної поведінки відомих сплавів Ті-Ni, поблизу еквіатомного складу, та Ті-Nb, при концентрації Nb 10-30% ат., із сплавами на основі інтерметаліду Тi¬3Sn .
ОБ'ЄКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ - сплави системи Ті-Ni поблизу еквіатомного складу, системи Ті-Nb10-30 % ат. Nb та сплави на основі інтерметаліду ТізSn.
МЕТОДИ ДОСПІДЖЕНЬ - світлова, скануюча, трансмісійна електронна мікроскопія, в тому числі високої роздільної здатності, рентгенівський аналіз, дилатометрія, скануючи калориметрія, вимірювання електроопору, випробування на стиснення, згин, вимірювання твердості, ДМА.
Вперше встановлено наявність мартенситного перетворення в сплавах на основі інтерметаліду ТізSn. Фізичні експерименти, які виконані методами дилатометрії, електроопору, скануючої дилатометрії, ДМА, визначення деформація перетворення демонструють наявність мартенситного перетворення в діапазоні температур від - 100 до 100 °С.
Рентгеноструктурний аналіз продемонстрував, що при кімнатній температурі структура литого сплаву Тi75,5Sn24,5 є орторомбічною Стст. Дослідження методом ТЕМ продемонстрували наявність надмілких (3-5 нм) двійників. Електронограма демонструє дві сітки рефлексів: одна відповідає зоні [001], друга - [00-1]; площина двійникування - (110). Прецизійні механічні випробування показали, що механізм псевдо пружної деформації доцільно віднести до гумоподібної поведінки, що відбувається за рахунок переорієнтації двійників. Мінімальні значення модуля пружності сягають 4 ГПа і можуть варіюватися в широких межах за рахунок мікролегування або зміни розміру зерна. Максимальна демпфуча здатність матеріалів цього класу сягає 0,25 і залишається на високому рівні для всіх досліджених сплавів. Встановлена та вивчена структурна чутливість параметрів надпружності.
Отримані данні свідчать про те, що за показниками надпружності (мінімальні значення модуля пружності та максимальна демпфуюча здатність) досліджені сплави суттєвопереважають відомі мартенситі сплави систем Ті-Ni та Ті-Nb, що робить їх привабливими для використання в якості демпфуючих приладів та низкомодульних імплантатів в медицині.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: МАРТЕНСИТНЕ ПЕРЕТВОРЕННЯ, ТИТАНОВІ СПЛАВИ,
ДЕФОРМАЦІЯ, НАДПРУЖНІСТЬ, ГРАНИЦЯ ПЛИННОСТІ, РУЙНУВАННЯ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Актуальність теми визначається тим, що пошук нових матеріалів з унікальними властивостями дозволяє долати існуючі обмеження в розробці новітніх технологій. Автори проекту вперше встановили наявність мартенситного фазового перетворення в сплавах на основі інтерметаліди Тi¬3Sn. Робота була спрямована на пошук оптимальних структурних станів та підбір легуючих елементів для отримання максимальних властивостей.
Проведений в роботі порівняльний аналіз механічних властивостей великої кількості
сплавів на основі інтерметаліду Тi¬3Sn дозволяє отримати узагальнену картину впливу різних факторів на механізми деформації та руйнування дослідженого класу
матеріалів. Результати роботи демонструють як загальні риси з іншими матеріалами
мартенситного класу, так і унікальні особливості, притаманні тільки матеріалам на
основі інтерметаліду Тi¬3Sn .
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Подальший розвиток цього наукового напрямку передбачає уточнення механізму мартенситного перетворення, роботи в цьому напрямку будуть проводитись в рамках теми "Зсувно-дифузійні перетворення в сплавах на основі заліза, титану і цирконію та вплив процесів, що їх супроводжують, на структуроутворення та зміцнення".