Анотація:
МЕТА РОБОТИ - розробка фізико-хімічних технології об'ємно-неоднорідних гіперкомпозитів електротехнічного призначення, отриманих в процесах реакційного гарячого пресування в магнітному полі соленоїда та розроблення електричних методів моніторингу мікроструктури композиційної кераміки для оперативної оптимізації технологічних параметрів процесу їх утримання, а також реалізація на їх основі нового типу функціональних діелектричних та резистивних пристроїв для роботи в екстремальних умовах експлуатації.
ОБ'ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ - шарувато-градієнтні керамічні композити на основі нітридів кремнію та алюмінію, отримані в умовах гарячого пресування під дією постійного магнітного поля за варіації технологічних факторів .
Вивчено вплив постійного магнітного поля соленоїда на мікроструктуру та властивості матеріалу і показано, що в присутності каучуку вміст добавки НfС лінійно корелює з втратами маси та ростом розміру частинок, а в присутності КМЦ росту втрат маси не спостерігається, і металоподібна добавка залишається в дрібнозернистому стані.
Вперше встановлено пороговий характер впливу швидкості охолодження після ГП накількість та тип утворених точкових дефектів, що проявляється в величині електропровідності на постійному струмі та її температурній залежності. Встановлено, отриманні в агресивному середовищі матеріали з переважно ковалентними зв'язками мають специфічні електронні стани, що покращують їх ефективність. Виникнення таких станів неможливе в композиційних матеріалах з іонними або переважно іонними зв'язками. Вперше встановлено, що завдяки мікроструктурі композиту, який формувався у магнітному полі, потужність, що потрібна для розігріву його до певної температури, при використанні діамагнетика, як добавки, зростає в 2 рази, у порівнянні з випадком використання парамагнетика. Виготовлення композиту з врахуванням встановлених фактів, забезпечує збільшення його ресурсу в 1,5 рази. Встановлено, що на величину електромагнітного поглинання різним чином
виливає розмір зерен частинок парамагнетика і діамагнетика: при збільшенні розміру
зерна в 10 разів поглинальна здатність першого покращується в 3-4 рази.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: БЕЗКИСНЕВІ ТУГОПЛАВКІ СПОЛУКИ, ШАРУВАТО- ГРАДІЄНТНІ МАТЕРІАЛИ, МАКРОСТРУКТУРА, МІКРОСТРУКТУРА, КЛАСТЕРИ, СПІКАННЯ, ГАРЯЧЕ ПРЕСУВАННЯ, ТЕОРІЯ ПЕРКОЛЯЦІЇ, ПОЛЯРИЗАЦІЯ, ЕЛЕКТРОПЕРЕНЕСЕННЯ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Робота виконана на високому науково-технічному рівні, вперше встановлені фізичні закономірності, що дозволили розробити нові матеріали для роботи в екстремальних умовах з підвищеним у 1,5 рази ресурсом роботи.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Результати роботи можуть бути використаними при проведенні мікрохвильового спікання при відносно низьких температурах матеріалів електротехнічного призначення (п 'єзокераміки) та для неруйнівного моніторингу еволюції мікроструктури при отриманні або експлуатації високотемпературних композитів, а також при виробництві нових композитів для роботи в агресивному середовищі з підвищеним ресурсом роботи.