Анотація:
МЕТА РОБОТИ - дослідження впливу легування (Сг, Fе, Nb, АL), деформування та термічних обробок на формування структури та властивостей сплавів на основі цирконію. Дослідження впливу легування (АL, Мо, W, Sі) на міцність при високих температурах та жаростійкість титану. Розробка методу отримання зносостійких сплавів системи Fе-Сг-С з великим вмістом хрому. Встановлено, що хром та залізо значно підвищують вплив ніобію на зміцнення. Завдяки легування сплаву Э125 досягнуто підвищення міцності у температурному інтервалі 293-873 К у 2,5 рази. Проведено порівняння можливостей створення сплавів на основі систем Zг-Nb та Zг-8АL при легуванні хромом та залізом. Показано, що сплави на основі Zг-8АL є перспективними для ядерної енергетики. Встановлено нові закономірності розвитку руйнування у процесі теплої деформації дисперсно зміцнених сплавів цирконію. Досліджено вплив легування на руйнування поверхневого шару титану після окиснення. Розроблено метод отримання композиту на основі системи Fе-Сг-С, зносостійкість якого у 17 та 1,5 разів вища, ніж КХН15 та ВК8, відповідно. ОБ'ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ - виплавлені методом аргонодугової плавки сплави Э110,Э125 та Э635, а також 9 дослідних на їх основі, легованих Сг, Fe та АL. Сплави титану з твердо розчинним зміцненням. Сплави системи Fе-Сг-С.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ - одержання матеріалів у різних структурних станах методами лиття, деформування у широкому інтервалі температур та термічних обробок. Металографія, рентгенофазний та мікрорентгеноспектральний аналізи.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕЗЕНТІВ.
Отримано сплав, який більш ніж у два рази перевищує міцність сплавів Э110 та Э125 у температурному інтервалі 20-600 °С. Сплав отримано за рахунок зміцнення інтерметалідами при легуванні промислових сплавів хромом та залізом, до 1 мас.% разом. Сплав досить пластичний та має високу жаростійкість. Встановлено, що вони мають міцність у 2 рази більшу, ніж промислові сплави Э110 Э125 на основі Zг-( 1-2,5) мас.% Nb, та порівняну з ними пластичність.
При формуванні у сплавах на основі Zr-8 мас % АL інтерметаліду Zr3АL жаростійкість їх при 500 °С відповідає жаростійкості промислових сплавів, а при 700 °С перевищує її на півтори порядки. Легування сплаву Zг-8 мас.% АL хромом приводить до підвищення пластичності, міцності та стабільності фази Zr3АL. При дослідженні закономірностей формування структури та механічних властивостей в залежності від складу та умов утримання сплавів на основі системи Fе-Сг3C2 отримано композит, зносостійкість, якого у 17 та 1.5 разів вища, ніж КХН15 та ВК8, відповідно. Унікально високу зносостійкість досягнуто у сплаві з вмістом карбіду хрома до 90 мас.%. Робота має як науковий, так і практичний інтерес. Розроблено нові високоефективні матеріали. Запропоновано нові підходи для отримання заданих властивостей матеріалів.
ПРОПОЗИЦІЇЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Леговані сплави систем Ті-Сг та Zг-Сг з підвищеною жаростійкістю, жароміцністю та достатньою технологічністю потрібні для авіаційної промисловості та атомної енергетики.
Розроблений композит на основі системи Fе-Сг-С є перспективним для використання в умовах абразивного зносу, наприклад, у прес-формах для формування цегли, футеровці розмельних апаратів.